Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Kincses Gyula államtitkárként a Gyurcsány-kormány alatt tevékenykedett.
Az elmúlt napok legkomolyabb belpolitikai csörtéje a Magyar Orvosi Kamara körül alakult ki, miután kiderült, hogy a kormány eltörölné a kötelező kamarai tagságot. Kedden az Országgyűlés 122 igen és 31 nem szavazat mellett, tartózkodás nélkül meg is szavazta az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló törvény hétfőn benyújtott módosítását. A törvényjavaslatot a Belügyminisztérium terjesztette elő hétfőn.
A tárca ugyanis jelezte, a biztonságos egészségügyi ellátáshoz való jog alkotmányos alapjog és „a Magyar Orvosi Kamara ennek az alapjognak az érvényre jutását veszélyezteti akkor, amikor – hatalmával visszaélve – nyomást gyakorol az orvosokra, hogy ne írják alá az ügyeleti szerződéseket”.
A Magyar Orvosi Kamara etikai eljárásokat kilátásba helyező fenyegetése elvtelen és elfogadhatatlan”
– fogalmazott közleményében a Belügyminisztérium.
A tárca szerint azzal, hogy a MOK az új ügyeleti rendszer működését akadályozza és ezzel az egészségügyi ellátást veszélyezteti, megszegi demokratikus köztestületi jellegének alapvető szabályát. A kamara visszaélésszerű magatartása veszélybe sodorja a betegek biztonságos ellátáshoz való alapjogát a kormány álláspontja szerint.
Hétfőn a Magyar Orvosi Kamara úgy reagált a hírre, hogy minden jogorvoslati lehetőséget kihasználnak, szerintük a kormány támadásba lépett ellenük, és egyenesen kommunista időkről beszéltek a testület vezetői.
A Gyurcsány-kormányok korábban minden fűszálat megmozgattak annak érdekében, hogy eltöröljék a kötelező orvoskamarai tagságot, ez az SZDSZ programjában benne is volt, végül az azóta elhunyt Molnár Lajos miniszter vezényletével 2007. év elején szüntették meg a kötelező tagságot. Az előzmény pikantériája, hogy akkor
Molnár a parlamentben anno úgy fogalmazott, hogy a kormány olyan erős kamarát akar, amelyek fontos köztestületi funkciókat látnak el és ez csak akkor érhető el, ha a tagságuk önkéntes.
Kincses Gyula elődje a MOK-nál Éger István volt, aki akkor úgy kommentálta az MSZP-SZDSZ-es vezetés döntését, hogy az politikai bosszú. A Gyurcsány-kormány érvei között szerepelt, hogy a kamaráknak nem politikai, hanem szakmai szerepük kell, hogy legyen.
Ha a kamara jól végzi a dolgát, akkor erős lesz, mert a törvény lehetőséget ad rá, de ne a politika, a hatalom adja az erejét, hanem a tagság”
– mondta korábban az SZDSZ-es miniszter, Molnár Lajos.
Kincses Gyula visszaemlékezésében azt írta az elbukott egészségügyi reformról, hogy
A második Orbán-kormány 2011-ben hozta vissza a kötelező tagságot.
Nyitókép: MTI/Lakatos Péter